معماری یکی از فراگیرترین هنرهای دنیاست که حتی لازم نیست راه درازی برویم تا با آن مواجه شویم. همین که پایتان را از خانه بگذارید بیرون، « هنر معماری » را در اشکال و ابعاد و سبک های مختلفش خواهید دید، خانه هایی قدیمی در کنار برج هایی بلند. و یا نه! حتی لازم نیست از روی صندلی بلند شوید… به چپ و راست خود نگاه کنید! خانه یا محل کار شما نیز معماری خاص خودش را دارد که اگر دقیق شوید و نگاه جست و جو گرانه خود را به کار گیرید، جزئیات معمارانه بنا بیش تر به چشم تان می آید. عکاسی معماری تاثیر به سزایی برای تبلیغات و فروش دارد.

در واقع می توان گفت معماری و سازه ها ما را احاطه کرده اند و عجیب نیست که در شاخه های عکاسی، عکاسی معماری طرفداران بسیاری دارد. اما با وجود این تنوع و حجم بالای سوژه ها، هنوز عکاسی معماری چندان آسان به نظر نمی رسد.

اگر اهل دوربین به دست گرفتن باشید و هر از چند گاهی دلتان خواسته برخی از موضوع های چشمنواز خود را به ثبت برسانید، شاید با این معضل کلافه کننده رو به رو شده باشید که نتیجه عکاسی شما چیزی بیش از یک ثبت ساده و تکراری نبوده؛ ثبتی که با عکس هنری، دنیا دنیا فاصله دارد و شما را کمی دلسرد کرده است.

 

 

عکاسی از ساختمان های قدیمی

به هنگام عکاسی از ساختمان های تاریخی و قدیمی، یک ترکیب ساده و مستقیم، بهترین بازتاب را دارد و زیبایی طبیعی و شکوه بنا را به خوبی به رخ می کشد. همین طور خوب است که در حین عکاسی از این مکان ها، فضای اطراف را هم در ترکیب بندی خود راه دهید. این گونه به بنای قدیمی روح بیش تری بخشیده و از وجه «کهنگی» آن می کاهید.

البته که چگونگی ترکیب بندی، بسته به هدف شما و تأکید شما بر چگونگی انتقال پیام، متفاوت است. پس وجه های مختلف را در نظر بگیرید و بهترین ترکیب بندی را انتخاب کنید. اگر فضای اطراف سازه مورد نظر شما، بخش مکملی از ساختمان است، پس، از ترکیبی عریض و واید استفاده کنید و اگر دلتان می خواهد تمام تأکید بر روی سازه باشد، پس ترکیبی بسته تر قطعا جوابگوی شما خواهد بود.

به طور مثال اگر قرار است از ساختمانی قدیمی در میانه انبوهی از بناهای جدید عکس بگیرید و قصد شما تأکید بر تنها جدا افتادگی بنای قدیمی و کهنگی آن است، لازم است قدری از فضای اطراف را در ترکیب خود راه بدهید. اما اگر فقط قصد دارید بر زیباییِ معماری کهن سازه اشاره کنید، کافیست ترکیبی بسته را برگزینید و نگاه مخاطب را تنها به خود ساختمان دعوت کنید.

عکاسی معماری در کرج

سوژه : ساختمان های مدرن

برای عکاسی از بناهای جدید و مدرن، دو گزینه پیش رو دارید: یا به عکاسی از جزئیات بنا رو آورید و بخش های خاصش را در یک ترکیب منحصر به فرد جدا کنید و عکسی آبستره بگیرید.

یا در حرکتی جدید تر، از لنزهای واید استفاده کنید، کمی از سازه فاصله بگیرید و کل آن را در یک شات خود بگنجانید.

نورپردازی در عکاسی معماری

نور، این یار قدیمی و اصلی عکاسی، در این جا هم اثر پر رنگی دارد.

نسبت به زاویه تابش نور حساس باشید، چرا که بر میزان سایه ها، انعکاس، دیده شدن بافت و البته تضاد رنگ ها ( کنتراست ) تأثیر دارد.

اغلب اوقات این تابش نور مایل و زاویه دار است که ما را در خلق عکس معمارانه ی جذابی یاری می کند. در عین آن که نور مناسبی به سازه می تابد، تابش ملایم، سایه هایی کم رنگ، کشدار و دوست داشتنی ایجاد می کند. این سایه ها خود، جزئیات بنا را دو چندان در معرض دید می گذارند و شکلی سه بعدی به بناها می بخشند.

+ برای آن که از زاویه مایل نور خورشید بهره ببرید ساعات نخستین و پایانی روز وقت مناسبی برای عکاسی خواهد بود.

در اواسط روز که خورشید با زاویه مستقیم تری به زمین می تابد، یکی از بدترین اوقات برای عکاسی را پیش روی خود دارید. چرا که سایه ها حداقل هستند و ساختمان به گونه ای صاف و بدون بُعد به نظر می رسد. اما اگر به هر دلیلی مجبورید در این زمان به عکاسی بپردازید، از شیوه اچ دی آر بهره بگیرید. به این گونه که با سه نورسنجی متفاوت بر روی نواحی روشن، تیره و متوسط عکس خود را ثبت کنید. در نهایت نیز سه عکس را در نرم افزارهای ویرایش عکس ترکیب کنید.

استفاده از لنزهای واید و فیش آی

لنزهای واید و فیش آی (زاویه باز و چشم ماهی) محدوده زیادی را در ترکیب بندی جای می دهند و مناسب ترین لنزها برای عکاسی معماری محسوب می شوند. چرا که بسیاری از ساختمان ها و بناها اندازه بزرگی دارند و بدون لنزهای واید عکاسی از آن ها دشوار می شود.

اگر لنز واید ندارید و یا ساختمان شما بزرگ تر از آن است که در لنز ۱۰-۲۴ میلی متری شما بگنجد، می توانید از عکس های پانوراما استفاده کنید.

 

عکاسی در فضاهای داخلی

شاید دقت نکرده باشید، اما عکاسی معماری شامل فضای درونی ساختمان ها نیز شده و تنها به ثبت شکل و شمایل بیرونی آن ها محدود نمی شود.

برای عکاسی در داخل ساختمان ها، اغلب با نورهای مصنوعی طرف هستید، پس به تنظیم نور سفید یا وایت بالانس (WB) توجه کنید.

چندان فرقی ندارد که بخواهید از نورهای مصنوعی استفاده کنید یا خیر، در هر حال نور موجود در ساختمان ها، خصوصا بناهای قدیمی بسیار کم است. در نتیجه سه پایه خود را همراه داشته باشید و از عکس هایی با نوردهی بالا بهره بگیرید.

استفاده از فیلترهای کاهنده نور یا (ND) نیز برای جلوگیری از سوختن عکس نکته مثبتی است.

همچنین می توانید از فلش هم برای تأمین کمبود نور استفاده کرد که گاه البته نتیجه چندان خوشایندی ندارد و باعث از دست رفتن جزئیات می شود.

عکاسی معماری در شب

سازه ای را تصور کنید که با حجمی از تاریکی احاطه شده و در زیر روشنایی نورافکن ها خودنمایی می کند.

می بینید؟ حتی کسل کننده ترین معماری ها هم در شب به گونه ای جالب و زنده به نظر می رسند.

شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از سازه های جدید در مراکز شهرها، با تصور نمای آن ها در شب طراحی شده اند.

در شب هنگام، سازه ها با ستون های رنگارنگ و جذابی از نور مورد توجه قرار می گیرند و سایه های متفاوت بر روی بدنه ساختمان ایجاد می کنند.

یادتان باشد که برای عکاسی در شب حتما از سه پایه و نوردهی طولانی استفاده کنید، دریچه دیافراگم را در بازترین حالت ممکن (f/2.8 تا f/4) قرار داده و حساسیت به نور (ایزو) را در پایین ترین حد خودش بگذارید.

عکاسی از ساختمان های بلند

بیش تر ساختمان های امروزی به قدری بلند بوده که برای عکاسی از آن ها شاید دردسر داشته باشید. در یک راهکار می توانید بسیار به ساختمان نزدیک شوید و درست در کنار پایه آن سر خود را بالا گرفته و با پرسپکتیوی متفاوت سازه را ثبت کنید. یا اگر می خواهید آن را کامل داشته باشید، از آن فاصله گرفته و با استفاده از خاصیت قیاس و قرار دادن درخت ها و آدما و در کادر، بلندی آن را به تصویر بکشید.

+ خوب است بدانید که استفاده از دیافراگم های گشوده برای ثبتی با کیفیت و شارپ و استفاده از دیافراگم های بسته برای ثبت جزئیات بیش تر کاربرد دارد.

یکی دیگر از لنزهایی که در عکاسی معماری و خصوصا عکاسی از ساختمان ها و سازه های بلند کاربرد دارد، لنزهای تیلت شیفت هستند. یکی از کاربرد این لنزها تغییر زاویه ثبت عکس است. یعنی به طور مثال اگر شما در پای ساختمان بلند ایستاده اید و نمی توانید برای ثبت عکس به عقب بروید، آن را به گونه ای نشان می دهند که گویی عکس را از فاصله ای دورتر ثبت کرده اید. البته باید بگویم که هزینه این لنزها بسیار زیاد است و البته وقتی می توان این کار را در نرم افزارهای ادیت مانند فتوشاپ انجام داد، خرید این لنز کمی دور از ذهن به نظر می رسد.

 

عکاسی معماری در هر آب و هوایی

بر خلاف دیگر شاخه های عکاسی مانند عکاسی از طبیعت و آبشار و یا عکاسی پرتره و چهره، عکاسی معماری شما را در محدودیت آب و هوا قرار نمی دهد و هر شرایطی، آفتابی یا بارانی، می تواند موقعیتی بالقوه برای خلق عکسی بی نظیر باشد.

مسجدی قدیمی که در میان آسمان صاف و آبی و زیر انوار طلایی خورشید جلوه گری می کند و یا ساختمانی بلند قامت و کشیده که در حجم طوفان زده ابرها همچنان ایستاده و بر شکوه خود پافشاری می کند.

این شمایید که می توانید از موقعیت های مختلف، عکس هایی خاص پدید آورید. برای این کار کافی است ساختمانی را در نظر بگیرید و روزهای مختلف، آب و هوایی متفاوت و همچنین زوایای نوری مختلفی را برای عکاسی از آن مد نظر قرار دهید.

 

 

عکاسی معماری در کرج

استفاده از انعکاس

انعکاس ها بُعد و جذابیت جدیدی به عکس های معماری می افزایند و علاوه بر این، اعوجاج ایجاد شده در عکس ساختمان ها را از نگاه پهان می کنند. اعوجاج نوعی ناهمگونی در تصویر است که می تواند به طور مثال خطوط صاف را محدب، مقعر یا مایل نشان دهد و به سبب لنز شما می باشد.

خوشبختانه در فضاهای شهری، پیدا کردن سطحی برای ایجاد انعکاس آسان است. شیشه ها، استخرها، حوض ها، پنجره ها، آبنماها، خیابان های خیس و … از این موارد است.

 

کمی تحقیق پیش از عکاسی معجزه می کند

پیش از آن که به سراغ سازه مورد نظر خود بروید، کمی درباره طراحی و معماری آن بنا تحقیق کنید. به زودی درخواهید یافت که کمی اطلاعات چگونه برای عکاسی شما الهام بخش خواهد بود. اگر به سراغ بنایی تاریخی رفته اید، می توانید برای دریافت اطلاعات از راهنمای آن جا توضیحاتی را بخواهید. در نتیجه از ویژگی های خاص ساختمان و جزئیاتی آگاه خواهید شد که احتمالا از دید بسیاری پنهان می ماند.

استفاده از لنز تله و کاهش اعوجاج

اگر از فاصله بسیار کمی بخواهید از ساختمان ها عکاسی کنید، قدری اعوجاج و به هم ریختگی در تصویر وجود خواهد داشت. گرچه گاهی این خود می تواند جذابیتی بصری به عکس بیافزاید، ولی اغلب اوقات دلمان می خواهد عکسی فاقد هر گونه اعوجاج داشته باشیم.

با لنزهای تله می توانید عکس هایی با عوجاج کم تر ثبت کنید. همچنین مزایای دیگری مانند ایجاد عکسی آبستره، از بین بردن پرسپکتیو و بیش تر نشان دادن خطوط موازی سازه ها از آن جمله است.

 

با تمام‌ این تفاسیر در صورت اعتماد به ما ، آژانس تبلیغاتی مگ شو آماده ارائه کلیه خدمات تبلیغاتی از جمله عکاسی معماری در کرج و‌ کلیه شهر ها با تمامی خلاقیت و ذوق هنری خود به شما عزیزان می باشد ، این‌ موضوع را فراموش نکنید که آژانس تبلیغاتی مگ شو قبل از هر چیز از یک گروه هنری قوی و خلاق تشکیل شده. چرا که ما معتقدیم برای تاثیر گذاری در تبلیغات و جذب مشتری، ظاهر گرافیکی تبلیغات شما باید به چشم عموم جذاب و زیبا به نظر برسد. جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید .

نظرات