طراحی کاتالوگ:

طراحی کاتالوگ در کرج : شاید شما تاکنون تجربه ی طراحی کاتالوگ یا بروشور داشته باشید و یا برای شرکت خود به یک طراح یا شرکت تبلیغاتی سفارش داده باشید. ممکن است در ابتدا کار راحتی بنظر برسد اما توجه به نکاتی که در ادامه مطلب خواهیم گفت میتواند تاثیر زیادی بر جذابیت و زیبایی طراحی کاتالوگ شما داشته باشد.

۱- قبل از شروع طراحی هدف را تعیین بکنید:

برای شروع طراحی کاتالوگ باید بدانید که هدف مشتری از سفارش آن چه میباشد و به چه منظوری از آن استفاده خواهد شد. به توضیحات و انتظارات مشتریتان بخوبی گوش بدهید و سبک طراحی خود را براساس نیازهای او انتخاب بکنید. بسیاری از مشتریان شما در گذشته هم کاتالوگ داشته اند و علت طراحی مجدد ناکارآمد بودن نمونه های قبلی میباشد. دقت داشته باشید که ممکن است مشکل از طرح نبوده باشد بلکه تناسبی بین طراحی کاتالوگ و نیاز مشتری وجود نداشته.

۲- محدود کردن فونت ها:

شما به فونت های زیادی در طراحی کاتالوگ نیاز ندارید. بعضی از طراحان فکر میکنند که با زیاد شدن تعداد صفحات یک بروشور باید از فونت های بیشتری استفاده بکنند تا بر جذابیت آن افزوده شود، اما این ایده مناسبی نمیباشد. بهتر است که شما از سه فونت متفاوت ولی متناسب استفاده کنید، اولی برای عنوان های اصلی، دومی در عنوان های فرعی و سومی در نوشته های صفحات. استفاده از فونت های جدید و نا آشناهم در طراحی کاتالوگ توصیه نمی شود.

۳- انتخاب کاغذ مناسب کاتالوگ:

انتخاب سایز و جنس کاغذ اهمیت بالایی در طراحی کاتالوگ دارد، تعیین رنگ ها مورد استفاده برای کاغذهای مختلف متفاوت خواهد بود. طراحی برای یک کاتالوگ سایز A4 و سایز A5 تفاوت زیادی خواهد داشت پس قبل از هرچیز مشخصات کاغذ مصرفی را مشخص کنید.

۴- رعایت اصول نگارشی:

بازبینی متن، انتخاب مناسب عنوان ها و رعایت اصول نگارشی عموما در طراحی کاتالوگ دست کم گرفته میشوند. در حالیکه مهمترین بخش برای انتقال اطلاعات به خوانندگان یک کاتالوگ، متون آن هستند و مشخص بودن آنها کمک زیادی به چیدمان صفحات داخلی و انتخاب سایز تصاویر در طراحی کاتالوگ خواهد کرد.

۵- طراحی کاتالوگ با قلم و کاغذ:

قبل از اجرای ایده های خود در نرم افزارهای گرافیکی، شکل کلی و طرح اصلی کاتالوگ را با دست بکشید. بزرگترین ایده های طراحی و حتی فیلم های سینمایی در ابتدا با طراحی روی کاغذ شکل گرفتند. در طی دو هفته دو یا سه طرح اصلی را آماده کرده و به مشتری خود نشان دهید. هرکدام که مورد تایید نهایی قرار گرفت بر روی کامپیوتر اجرا کنید.

۶- تناسب طراحی کاتالوگ با زمینه ی کاری:

طرح شما باید بعد از چاپ و رسیدن به دست افراد حس خوبی را در نگاه اول منتقل کند. برای اینکار باید تناسب کافی میان طرح شما، محصول ارائه شده، زمینه کاری شرکت و مشتریان هدف شرکت ایجاد بکنید. بطور مثال اگر برای یک موسسه خیریه کاتالوگ طراحی میکنید نباید خیلی لوکس و گران قیمت بنظر برسد چون ممکن است افرادی که آن را می بینند با خود فکر کنند که چقدر هزینه برای اینکار شده! در مقابل برای معرفی محصول جدید یک شرکت بزرگ شما باید تا جاییکه میتوانید به کیفیت کاغذ و طراحی خاص و متفاوت توجه کنید.

نظرات